Liepājniekiem.lv: Rucavas novadā būs grupu dzīvokļi un dienas aprūpes centrs

Rucavā līdz šī gada beigām plānots pabeigt ēkas “Sudrabi” remontu, kur tiks izveidoti grupu dzīvokļi cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem, bet “Birztalās” Ķāķišķē blakus ģimeņu centram, kur šobrīd noris remonts, nu taps arī dienas aprūpes centrs.

Rucavas novadā būs grupu dzīvokļi un aprūpes centrs
Lai maksimāli samazinātu ilgstošās aprūpes iestādēs esošo personu skaitu, Rucavas “Sudrabos” veido grupu dzīvokļus cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem, lai tādējādi veicinātu šīs mērķgrupas iekļaušanos sabiedrībā. (Foto: Dainis Ģelzis)

Agrāk “Sudrabos” bijis iekārtots pasts, frizētava, bibliotēka un pat ciema padome. Iecere tieši par šīs ēkas pielāgošanu cilvēkiem ar invaliditāti radās pirms vairāk nekā trīs gadiem, kad pašvaldībās aizsākās deinstitucionalizācijas projekts.

Toreiz secināts, ka šāds sociālais pakalpojums Rucavas novadā ir nepieciešams, jo pašvaldības teritorijā dzīvo vairāki projekta mērķgrupas cilvēki.

Projekts “Kurzeme visiem” tiks īstenots līdz 2023.gadam, lai palīdzētu Kurzemes reģionā ilgtermiņā radīt tādu sociālo pakalpojumu un atbalsta sistēmu, kas maksimāli samazina ilgstošās aprūpes iestādēs esošo  personu skaitu.

Rucavas novada Sociālā dienesta vadītāja Daiga Grenovska norāda, ka projekta laikā izveidos grupu dzīvokļus Rucavā un dienas aprūpes centru Ķāķišķē – tas tiks veidots “Birztalu” tā sauktajā bijušā veikala galā.

Ķāķišķes “Birztalās”, bijušā veikala galā, taps dienas aprūpes centrs cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Foto: Dainis Ģelzis

Plānots, ka šos sociālos pakalpojumus izmantos pagaidām 11 Rucavas novada iedzīvotāji. Ķāķišķes ģimeņu centra dežurante Inta Pērkone mums pastāsta, ka tā ir kārtējā aktivitāte, lai neviens iedzīvotājs novadā nejustos atstumts. Būvdarbus veic uzņēmums SIA “Monolīts B”.

Ķāķišķes ģimeņu centrā vietējiem iedzīvotājiem tiek nodrošināti dažādi ikdienas pakalpojumi, piemēram, veļas mazgāšana, duša, atbalsts krīzes situācijās.

Centrs tika izveidots 2005.gadā ar Nīderlandes karalienes Juliānas fonda atbalstu. Pirms pāris gadiem turpat atvēra tā saucamo krīzes istabu neparedzētām situācijām.

“Mums tagad ir ļoti labi – ievilka apkuri visās telpās, ir radiatori, varam nodrošināt vienmērīgu siltumu,” priecājas I. Pērkone. Pēc remonta arī dušas telpa būs plašāka, sienas un grīdas iegūs jaunu, vizuāli krāsaināku izskatu.

Kad nebija ierobežojumu, cilvēki drīkstēja pulcēties un sanākt kopā, centru ikdienā apmeklē vairāk nekā desmit Ķāķišķes iedzīvotāju. “Katrs te ir un būs gaidīts,” piezīmē I. Pērkone.

Iedzīvotāji gados esot noilgojušies pēc ikdienas ritma. Kārtīgs vispārējs remonts centrā nav bijis kopš iestādes atklāšanas pirms vairāk nekā 15 gadiem. Laika gaitā vieta iedzīvotājiem un novadam kļuvusi nepieciešama.

“Mums ir svarīgi, lai arī Ķāķišķē, kas ir nomaļāks ciems, vietējiem iedzīvotājiem ir vieta, kur nākt. Tur dzīvo cilvēki, un viņiem uz vietas ir vajadzīgs atbalsta punkts,” uzsver D. Grenovska.

Bet I. Pērkone ir gandarīta, ka centrs ir vieta, kur notiek svarīgākās ikdienas norises. “Te brauc autoveikali, ved patiešām kvalitatīvu daudzveidīgu pārtiku. Mēs netiekam aizmirsti. Ja tā nebūtu, tad ikdienas vajadzības nodrošināt būtu pagrūti,” piebilst dežurante.

Ķāķišķes ģimeņu centrs ir atbalsta punkts daudziem vietējiem ciema iedzīvotājiem, pārsvarā senioriem. Dežurante Inta Pērkone ir gandarīta, ka izveidojusies tik laba sadarbība starp iestādēm, iedzīvotājiem un uzņēmējiem. Uz vietas pieejams viss vajadzīgais. Foto: Dainis Ģelzis.Raksts pārpublicēts no portāla Liepājniekiem.lv. Autore: Liene Andersone, “Kurzemes Vārds”. Saite uz rakstu: https://www.liepajniekiem.lv/zinas/novados/rucavas-novada-bus-grupu-dzivokli-un-aprupes-centrs/